Problém s WiFi routerem
Možná jste ani netušili, že největší šotek na Vaší internetové síti může být Vaše WiFi. Navíc internetové sítě zažívají nejvíce zkoušené období – pracujeme z domu, děti se učí z domu, … A Vy si myslíte, že máte problém s rychlostí připojení internetu, ale ve většině případů je to spíše kvalitou domácí sítě. Wifi router připojený na přívod internetu do vašeho bytu či domu a rozděluje toto připojení drátově nebo bezdrátovým vysíláním do dalších zařízení jako jsou počítače, notebooky, mobily, chytré televize apod. Zařízení připojená k této krabičce pomocí kabelu fungují bez výpadků. Zařízení připojená bezdrátově pomocí WiFi routeru mohou vykazovat problémy s připojením vzhledem k tomu, jak bezdrátová síť funguje.
Důležité informace k domácím WiFi sítím:
- životnost WiFi je 2-3 roky pak zařízení často chybuje
- WiFi fungují dobře maximálně přes jednu ne příliš silnou stěnu a pokrytí nepřesahuje 30m2 vlivem nízkého výkonu připojených mobilních zařízení (hygienická norma výkonu toho co držíte v ruce)
- jedno zařízení se špatným signálem sníží vysílací rychlost celé bezdrátové sítě a tak zpomalí připojení všem ostatním zařízením – to znamená: pokud bude někdo připojený za dvěma stěnami a bude se například dívat na online video v mobilu v ložnici, sníží to rychlost bezdrátového připojení všech zařízení v celém bytě/domě až k nepoužitelnosti pro ostatní i když sedí vedle WiFi
- jeden bezdrátový směrovač dokáže dobře pokrýt pouze jedno podlaží, protože jak anténa směrovače, tak antény v noteboocích, televizích apod. vyzařují a přijímají především v horizontální rovině
- bezdrátové sítě jsou na rozdíl od drátových sdílené, tj. čím více je připojených zařízení, tím hůře fungují, protože se jednotlivá zařízení musí o vnitřní připojení dělit
- bezdrátové sítě jsou velmi náchylné k rušení, a to jak od sousedních bezdrátových sítí (například od souseda v paneláku), tak od dalších zdrojů rušení, jako jsou chůvičky, mikrovlnné trouby, Bluetooth zařízení, WiFi počítačové myši apod.
Co můžete udělat pro zlepšení připojení v domácí síti:
- chytré televize a pevné počítače je nutné připojit kabelem, pokud to jen trochu lze (pokud chytrou televizi připojíte na wifi, může se stát, že se vám bude obraz sekat či vypadávat)
- na online výuku dětí připojte jejich notebooky kabelem, zvláště pak pokud je každé dítě ve svém pokoji a jsou normálně připojené přes wifi (když to nelze udělat na stálo, tak je připojte kabelem nataženým jen tak na podlaze alespoň po čas výuky)
- pokud maté vícepatrový dům či mezonetový byt, na každé patro je třeba dát zvlášť bezdrátový směrovač, nejlépe s podporou automatického přepínání bezdrátových sítí (roaming – tzv. chytrá Wi-Fi), pokud budete zařízení mezi patry přenášet (například chodit s mobilem v kapse)
- po dobu online výuky dětí pokud možno nestahujte žádné velké datové soubory a zároveň zkontrolujte, že tak nečiní ani děti na svých počítačích či noteboocích nebo nemáte puštěnou Online TV např. Netflix, O2 TV apod.
- nikdy nedávejte bezdrátový směrovač či zařízení připojené k bezdrátové síti do blízkosti mikrovlnné trouby
- pořiďte si dvoupásmový bezdrátový směrovač, který má dvě bezdrátové sítě (ve frekvenčních pásmech 2,4 GHz a 5 GHz) a jednotlivá zařízení připojená bezdrátově rozdělte mezi tyto sítě
Doufáme, že Vám naše rady nejenom pomohou lépe zvládnout tuto obtížnou dobu, ale že vám zajistí kvalitnější internetové připojení i do budoucna.