Internet se od svého vzniku výrazně změnil. Začalo to jednosměrnými stránkami, které uživateli umožňovaly pouze prohlížení obsahu, ale dnes můžeme na internetu aktivně komunikovat a spolupracovat na tvorbě obsahu. Vývoj internetu se dá rozdělit do tří hlavních fází - Web 1.0, Web 2.0 a Web 3.0. Jak se tyto fáze liší a co nám přináší? To se dozvíte v tomto článku.
Web 1.0
Web 1.0 se objevil v 90. letech 20. století a byl založen na statických stránkách, které sloužily k prezentaci informací. Tyto stránky byly vytvořeny v HTML, a neměly možnost interakce s uživateli. Weby byly tedy především zdrojem informací, ale uživatelé nemohli s weby komunikovat, ani aktivně přispívat k obsahu. Weby té doby byly navrženy tak, aby byly co nejjednodušší a informativní. Například vyhledávače byly omezené na základní klíčová slova, která byla uložena v popisu webových stránek.
Web 2.0
Web 2.0 se objevil v polovině 10. let 21.století a přinesl s sebou mnoho nových funkcí a možností. Weby se staly dynamickými, interaktivními a uživatelsky přívětivými. Na rozdíl od statických stránek, kde uživatelé pouze četli informace, mohli uživatelé Web 2.0 interagovat s weby a přispívat k obsahu. Weby se staly více sociálními, když se objevily sociální sítě jako Facebook, Twitter, nebo Instagram. Tyto platformy umožňují uživatelům sdílet své názory, fotografie, a komunikovat s ostatními uživateli.
Web 3.0
Web 3.0, také známý jako "Semantic Web" nebo "Web of Things", je dalším vývojovým stupněm, který se začal objevovat v 21. století. Web 3.0 se snaží propojit data, lidi a věci na internetu tak, aby se vytvořil obrovský, srozumitelný, a inteligentní web. Cílem Webu 3.0 je vytvořit internetové prostředí, které bude schopno přizpůsobit se uživatelským potřebám a preferencím. Web 3.0 by měl být schopen rychlejšího a efektivnějšího zpracování informací a dat. Web 3.0 by měl být také schopen využívat umělé inteligence a strojového učení, aby dokázal poskytovat personalizovaný obsah a služby.
Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů