Co je to internet a jak vlastně funguje?

Internet se více či méně dostal do života každého z nás. Spousta lidí jej denně využívá, aniž by věděli, co je to internet a jak vlastně funguje. V tomto článku se vám to budu snažit vysvětlit. 

 

Jak funguje internet?

Internet je zkratka z anglického názvu interconnected networks, což je volně přeloženo jako propojené sítě. Ve své podstatě se jedná o celosvětový systém propojených počítačových sítí, ve kterých počítače mezi sebou komunikují pomocí určitých pravidel, které jsou normovány rodinou protokolů TCP/IP. 

Abychom to zjednodušili, tak si představme, že internet je pavučina, kde vlákno je spojovací prvek a uzly vlákna jsou jednotlivý uživatelé. Ve skutečnosti je to propojení obrovského množství počítačů mezi sebou, které spolu komunikují a mohou si vyměňovat data.

Jak vznikl internet?

Než si řekneme něco víc, tak se ponoříme do samotného vzniku internetu. Vznik je spjat se tzv. studenou válkou, kdy se SSSR a USA předháněli ve zbrojení a modernizaci. Americká armáda vznesla požadavek na vytvoření projektu s cílem vytvořit rychlou a bezpečnou komunikaci mezi jejími vládními složkami, i z důvodu obav před špiony ze Sovětského svazu.

Dne 29. října 1969 byla zprovozněna síť názvem ARPANET. Tato síť sloužila pro komunikaci mezi počítači a byla decentralizovaná, tedy neměla řídící uzly, tudíž při výpadku jedné části fungovala dále. Přenos dat se prováděl pomocí paketů (balíček dat s informacemi o odesílateli, příjemci, uživatelskými daty a další informace), které byly směrovány cílovým zařízením. 

ARPANET se postupem času začal rozšiřovat, připojovalo se do něj více a více zařízení, začaly vznikat protokoly. V roce 1987 vznikl pojem internet, což bylo globálním rozšířením myšlenky ARPANETU. Vznikla sada standardizovaných protokolů, pomocí níž probíhala komunikace.

Internet pro veřejnost

V roce 1989 vznikl návrh na WWW stránky, které byly později realizovány vznikem prohlížeče. Internet měl v roce 1987 27 tisíc uživatelů a do tehdejšího Československa byl připojen v roce 1992.  Během dalších 20 let dosáhl internet 2 miliard uživatelů a stal se nedílnou součástí firem, domácnostem i běžných uživatelů.

Dost bylo historie, vraťme se k tomu, co vše internet nabízí. Internet nabízí spoustu služeb, bez kterých se dnes takřka neobejdeme. Tyto služby jsou zajišťovány počítačovými programy a navzájem spolu komunikují pomocí protokolů, jak už bylo řečeno. 

Jednou ze základních a nejvyužívanějších je WWW (z anglického World Wide Web), což je systém webových stránek zobrazovaných pomocí webového prohlížeče. Běžně používá protokol HTTP, který slouží  pro komunikaci s WWW servery. Nejčastějším webovým prohlížečem je Google ChromeMozilla Firefox

Další je například e-mail, česky internetová pošta, je způsob odesílání, doručování a přijímání zpráv přes elektronické komunikační systémy. Pro odesílání používá SMTP protokol a pro příjem POP 3 či IMAP.

Významnou službou je FTP (z anglického File Transef Protocol), která slouží pro přenos souborů mezi jednotlivými počítači.

Život bez internetu si dnes málokdo dokáže představit a je nedílnou součástí našich životů, nicméně jeho využití se stále rozrůstá a nabízí nové možnosti. Nechme se překvapit, co přinese během následujících let.

Vektorová grafika zdarma z Sociální média

Potřebujete poradit nebo více informací?
I výpověď u stávajícího poskytovatele vyřídíme za Vás.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů