Co je to internet a jak vlastně funguje?

Internet se více či méně dostal do života každého z nás. Spousta lidí jej denně využívá, aniž by věděli, co je to internet a jak vlastně funguje. V tomto článku se vám to budu snažit vysvětlit. 

1) Jak funguje internet?

Internet je zkratka z anglického názvu interconnected networks, což je volně přeloženo jako propojené sítě. Ve své podstatě se jedná o celosvětový systém propojených počítačových sítí, ve kterých počítače mezi sebou komunikují pomocí určitých pravidel, které jsou normovány rodinou protokolů TCP/IP. 

Abychom to zjednodušili, tak si představme, že internet je pavučina, kde vlákno je spojovací prvek a uzly vlákna jsou jednotlivý uživatelé. Ve skutečnosti je to propojení obrovského množství počítačů mezi sebou, které spolu komunikují a mohou si vyměňovat data.

2) Jak vznikl internet?

Než si řekneme něco víc, tak se ponoříme do samotného vzniku internetu. Vznik je spjat se tzv. studenou válkou, kdy se SSSR a USA předháněli ve zbrojení a modernizaci. Americká armáda vznesla požadavek na vytvoření projektu s cílem vytvořit rychlou a bezpečnou komunikaci mezi jejími vládními složkami, i z důvodu obav před špiony ze Sovětského svazu.

Dne 29. října 1969 byla zprovozněna síť názvem ARPANET. Tato síť sloužila pro komunikaci mezi počítači a byla decentralizovaná, tedy neměla řídící uzly, tudíž při výpadku jedné části fungovala dále. Přenos dat se prováděl pomocí paketů (balíček dat s informacemi o odesílateli, příjemci, uživatelskými daty a další informace), které byly směrovány cílovým zařízením. 

ARPANET se postupem času začal rozšiřovat, připojovalo se do něj více a více zařízení, začaly vznikat protokoly. V roce 1987 vznikl pojem internet, což bylo globálním rozšířením myšlenky ARPANETU. Vznikla sada standardizovaných protokolů, pomocí níž probíhala komunikace.

3) Internet pro veřejnost

Vektorová grafika zdarma z Sociální média

V roce 1989 vznikl návrh na WWW stránky, které byly později realizovány vznikem prohlížeče. Internet měl v roce 1987 27 tisíc uživatelů a do tehdejšího Československa byl připojen v roce 1992.  Během dalších 20 let dosáhl internet 2 miliard uživatelů a stal se nedílnou součástí firem, domácnostem i běžných uživatelů.

Dost bylo historie, vraťme se k tomu, co vše internet nabízí. Internet nabízí spoustu služeb, bez kterých se dnes takřka neobejdeme. Tyto služby jsou zajišťovány počítačovými programy a navzájem spolu komunikují pomocí protokolů, jak už bylo řečeno. 

Jednou ze základních a nejvyužívanějších je WWW (z anglického World Wide Web), což je systém webových stránek zobrazovaných pomocí webového prohlížeče. Běžně používá protokol HTTP, který slouží  pro komunikaci s WWW servery. Nejčastějším webovým prohlížečem je Google ChromeMozilla Firefox

Další je například e-mail, česky internetová pošta, je způsob odesílání, doručování a přijímání zpráv přes elektronické komunikační systémy. Pro odesílání používá SMTP protokol a pro příjem POP 3 či IMAP.

Významnou službou je FTP (z anglického File Transef Protocol), která slouží pro přenos souborů mezi jednotlivými počítači.

Život bez internetu si dnes málokdo dokáže představit a je nedílnou součástí našich životů, nicméně jeho využití se stále rozrůstá a nabízí nové možnosti. Nechme se překvapit, co přinese během následujících let.

4) Jak je internet organizován?

Internet je obrovská síť propojených zařízení a počítačů. Ty jsou spojeny pomocí různých uzlů (například směrovačů) a mezi sebou komunikují pomocí unikátních IP adres, což jsou čísla, která fungují jako "adresy" každého zařízení online. IP adresy zajišťují, že informace putují přesně na správné místo.

5) Základní pravidla (protokoly) internetu: TCP/IP
Díky protokolům TCP a IP jsou data, která posíláme, rozdělena na malé části zvané pakety. Každý paket obsahuje část informace a je posílán přes internet – ať už jde o e-mail nebo video. Pakety se pak zase složí dohromady na místě určení.

6) Jak funguje DNS a HTTP
DNS (Domain Name System) je jako telefonní seznam pro internet – přeloží adresu jako "turbonet.cz" na IP adresu, aby počítač věděl, kam se připojit. HTTP zase umožňuje stahování a sdílení webových stránek mezi servery a vaším zařízením, což je klíč pro načítání webů.

7) Kde jsou data uložena?
Servery v datových centrech po celém světě uchovávají informace o webových stránkách, aplikacích a službách. Když navštívíte stránku, váš prohlížeč požádá o data na daném serveru, který odpoví a pošle data zpět.

8) Zajištění bezpečnosti: HTTPS
Pro bezpečný přenos dat se používá HTTPS, což je šifrovaná verze běžného protokolu HTTP. Pomáhá chránit vaše osobní údaje před útoky a je dnes standardem na většině webových stránek.

Internet nás spojuje a umožňuje okamžitou výměnu informací a komunikaci po celém světě. Ať už hledáme informace, komunikujeme s přáteli nebo sledujeme novinky, internet je neodmyslitelnou součástí našeho každodenního života. Je to nástroj, který překonává vzdálenosti, otevírá možnosti a spojuje kultury. Díky internetu je svět propojenější než kdy dřív – je to brána ke znalostem a obrovské množství služeb, které nám usnadňují život.

Potřebujete poradit nebo více informací?
I výpověď u stávajícího poskytovatele vyřídíme za Vás.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů